İşitme Cihazı Kullanmanın Önemi


Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre insanların %10’u işitme kaybına sahip olduğunu biliyor veya işitme kaybı endişesi taşıyorken yalnızca %3’lük bir kısmı işitme cihazı kullanıyor. [1] Müdahale edilmeyen işitme kaybının insanlarla iletişim ve genel hayat kalitesi üzerindeki olumsuz etkisi birçok araştırma ile kanıtlanmışken işitme kaybı endişesi olan bir kişi ortalama 5 yıl sonra ilk kulak muayenesini oluyor.

Yapılan araştırmalar işitme kaybı olmasına rağmen işitme cihazı kullanmayan kişilerin depresyon, yalnızlık, toplumdan soyutlanma, endişe ve tatminsizlik gibi duygusal şikayetlere sahip olma eğilimlerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. 

Bir başka araştırma ise işitme kaybı olan kişiler arasında işitme cihazı kullananların kullanmayanlara kıyasla daha fazla sosyal aktiviteye katılım sağladıklarını ve katıldıkları sosyal aktivitelerde konuşmalara daha fazla katıldıklarını gösteriyor. Sosyal aktivitelerden uzaklaşmak işitme kaybı olan kişileri ve onların çevirmenlik görevini üstlenmek zorunda kalan aile ve arkadaşlarını yalnızlaştırarak ruhsal sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla tedavi edilmeyen işitme kaybı hem işitme kaybı sahipleri hem de onların çevresindeki kişiler için stres, aşırı öfke ve depresyon ihtimalini artırıyor.

İşitme kaybı olan yaşlı adam bankta yalnız oturuyor

İşitme kaybının ortaya çıkardığı bir başka problem ise güvenlik riskleri. Alarm, kapı sesi ve telefon sesini duymakta güçlük çeken bir kişinin evde özgür ve güvenli bir yaşam sürdürmesi de zorlaşıyor. Bunun sonucu olarak işitme kaybı olan kişilerin ev gibi güvenli ortamlarda dahi korku, paranoya, endişe ve anksiyete gibi duygular hissetme ihtimali de artıyor.

Ayrıca tedavi edilmeyen işitme kaybının fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde etkileri de var. Yapılan araştırmalar işitme kaybının bunaklığın etkilerini artırdığı ve işitme cihazı kullanmanın erken yaşta oluşan bunaklığın önüne geçtiğini gösteriyor. Ayrıca işitme kaybı olup işitme cihazı kullanmayan bireyler gün içerisinde konuşmaları duymak ve anlamak için daha fazla efor sarfetmesi gerektiğinden dolayı gün sonunda daha yorgun oluyor.

Tedavi edilmeyen işitme kaybı çevre farkındalığı, konuşmaları anlama kabiliyeti ve iletişim becerilerinde azalmaya sebep olarak insan ilişkileri ve yaşam kalitesini doğrudan olumsuz etkiliyor. Bu etkiler sadece işitme kaybı olan bireyleri değil, onların çevresindeki insanları da olumsuz etkiliyor. İşitme cihazı kullanıcıları ve kullanıcıların aile bireyleri aile içi ilişkileri, kişisel gelişimleri ve genel yaşam kalitesi konusunda iyileşme olduğunu bildiriyorlar.


Son güncelleme tarihi: Ocak, 2020

İlgili Yazılar


İşitme Hastası Kulağa Gelen Sesler Figürü

İşitme Cihazı Mikrofon Tipleri

İşitme kaybı tedavisinde en etkili yöntem olan işitme cihazlarının küçük gövdelerinde yapılan her teknolojik gelişme işitme cihazlarının işlev ve özelliklerini iyileştiriyor. Direksiyonel mikrofonlar bu yeni özelliklerden bir tanesi. Devamını Oku..

Saf Ses Odyometrisi Odyoloji Testi Raporu

İşitme Testi Raporu Nasıl Okunur?

İşitme sağlığınızı test etmek için işitme testine katıldınız ve odyoloji uzmanı test raporunuzu size yüzeysel olarak açıkladı. Ancak işitme testi raporunuzu daha detaylı bir şekilde anlamak istiyorsanız bu yazıda bir işitme testi raporunu nasıl okunduğunu öğrenebilirsiniz. Devamını Oku..

Tinnitus Kulak Çınlaması Tedavisi ile Rahatlayan Yaşlı Kadın ve Adam

Tinnitus (Kulak Çınlaması) Tedavisi

Tinnitusun tedavisindeki öncelikli amaç genellikle tinnitus kulak çınlamasını ortadan kaldırmak değil, hastanın kulak çınlamasını kontrol altına almasını ve çınlamanın etkileri ile başa çıkmasına yardımcı olmaktır. Tinnitus kulak çınlamasının sebebi Devamını Oku..

Gürültülü İş Ortamında Kulak Koruması

İşitme Kaybına Engel Olmak

İşitme kaybının genetik ve ani travmalar gibi engellenemez sebebleri olsa da diğer bazı faktörlere bağlı oluşan işitme kaybına engel olmak mümkündür. İşitme kaybının en yaygın sebeplerinden bir tanesi Devamını Oku..

Tinnitus Kulak Çınlaması

Tinnitus (Kulak Çınlaması) Sebepleri ve Belirtileri

Tinnitus (kulak çınlaması) somut kaynağı belirlenemeyen bir çınlama sesinin duyulması durumudur. Tinnitus çınlaması yaşayan kişiler genellikle duydukları sesi çınlama, uğultu, hışırtı, cıvıltı ve tıslama olarak ifade ederler. Devamını Oku..

İşitme kaybı yaşayan orta yaşlı adam duyma zorluğu çekiyor

İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?

İşitme kaybına sahip olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu bir odyoloji uzmanının (odyolog veya odyometrist) gözetiminde muayene olmak ve işitme testine katılmaktır. Muayene olmadan önce ise kendi işitme sağlığınızı test etmek için şu soruları cevaplayabilirsiniz: Devamını Oku..

İşitme kaybı yaşayan yaşlı adam

İşitme Kaybı Sebepleri ve Belirtileri

İşitme kaybı normalde sağlıklı bir insanın duyulabildiği bazı seslere karşı işitme hassasiyetinin azalması olarak tanımlanır. Başka bir açıdan ise işitme kaybı kulaktaki yapısal bozulmaların insan beyninin sesleri farketme ve birbirinden ayırt etme kabiliyetinin azaltması olarak da açıklanabilir. Devamını Oku..

Devamını okumak istediğiniz yazıya tıklayın.

7/24 İrtibat


Bizi 7 gün 24 saat boyunca arayabilir veya WhatsApp uygulaması üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.

SGK Sorgulama


İşitme cihazları ve pilleri için SGK Katkı Payı hakkına sahip misiniz?

Ücretsiz İşitme Testi


AHENK İşitme Merkezleri'nde ücretsiz işitme testine katılmak ister misiniz?

Evde Hizmet İmkanı


Cihaz uygulama, kalıp, ayar ve bakım gibi işlemleri evinizde gerçekleştirebiliyoruz. Evde hizmet almak için AHENK İşitme Merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Şubeler