İşitme Cihazı Mikrofon Tipleri


İşitme kaybı tedavisinde en etkili yöntem olan işitme cihazlarının küçük gövdelerinde yapılan her teknolojik gelişme işitme cihazlarının işlev ve özelliklerini iyileştiriyor. Direksiyonel mikrofonlar bu yeni özelliklerden bir tanesi. Birçok işitme cihazı bu teknolojiden faydalanarak kullanıcılarına daha doğal bir duyum sunmaya çalışıyor.

İşitme cihazı mikrofonları için geleneksel standard son birkaç seneye kadar omnidireksiyonel (tek yönlü) mikrofonlardı. Bu mikrofonlar sesleri geldiği yöne göre ayırt etmeksizin her yönden gelen sesi aynı miktarda güçlendirdiği için tek yönlü mikrofon olarak da adlandırılmıştır. Omnidireksiyonel mikrofona sahip cihazlar ev gibi sessiz iç mekanlarda kullanılırken güzel duyum sağlamasına karşın, gürültülü ortamlarda yetersiz kalıyor ve çoğu kullanıcın beklentilerini karşılayamıyor.

Direksiyonel mikrofonlar tek yönlü mikrofonların aksine isminden de anlaşılabileceği gibi sesleri geldikleri yöne göre ayırt edebilme özelliğine sahip. Bu sayede işitme cihazına gürültülü ortamlarda yalnızca kullanıcın önündeki seslere odaklanarak rahatsız edici arkaplan gürültüsünü azaltma imkanı sağlıyor.

Hem omnidireksiyonel hem de direksiyonel mikrofonların birbirlerine kıyasla avantajları ve dezavantajları var. Bu yüzden bazı işitme cihazı üreticileri iki tip mikrofona aynı cihazda yer veriyor. Bu sayede işitme cihazı kullanıcıya istediği zaman bulunduğu ortama uygun mikrofona geçmesine olanak sağlıyor. Hatta bazı işitme cihazları anlık olarak bulunduğu ortamdaki sesleri değerlendirerek uygun mikrofon tipi arasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor.

Adaptif direksiyonel mikrofon ise en yeni ve en gelişmiş mikrofon tipi. Bu tip mikrofonların odaklanma yönü değiştirilebildiği için konuşma seslerini algılayarak konuşma seslerinin geldiği yöne odaklanmasına olanak sağlıyor. Adaptif direksiyonel mikrofonlar birden fazla kişinin farklı yönlerden aynı anda konuştuğu ortamlarda iyi performans gösteremese de bu durumlar için kullanıcıya her zaman sadece önündeki konuşmacıya odaklanma seçeneğini de sunuyor.

Direksiyonel mikrofonlar günüzmüzde her yaştan kullanıcıya yönelik işitme cihazlarında bulunuyor, ancak çocuklar tarafından kullanılırken dikkatli olunması gerekiyor. Çocuklar konuştukları dili çevresindeki insanları duyarak öğrenir. Ancak direksiyonel mikrofonlar çocukların bakmadığı yönlerdeki konuşmaları ve konuşma olarak nitelendirilemeyecek diğer tepki ve doğal sesleri filtreleyerek çocukların duyduğu sesleri kısıtlanmasına sebep olabilir. Aynı zamanda arkaplan seslerini azaltarak çocukların çevre farkındalığını zayıflatabilir. Bu nedenlerden dolayı çocuk kullanıcıların ebeveynleri çocukların işitme cihazlarının ortama uygun mikrofon modunda olduğunu gün içerisinde sıklıkla kontrol etmelidir.


Son güncelleme tarihi: Mart, 2020

İlgili Yazılar


Tinnitus Kulak Çınlaması Tedavisi ile Rahatlayan Yaşlı Kadın ve Adam

Tinnitus (Kulak Çınlaması) Tedavisi

Tinnitusun tedavisindeki öncelikli amaç genellikle tinnitus kulak çınlamasını ortadan kaldırmak değil, hastanın kulak çınlamasını kontrol altına almasını ve çınlamanın etkileri ile başa çıkmasına yardımcı olmaktır. Tinnitus kulak çınlamasının sebebi Devamını Oku..

Tinnitus Kulak Çınlaması

Tinnitus (Kulak Çınlaması) Sebepleri ve Belirtileri

Tinnitus (kulak çınlaması) somut kaynağı belirlenemeyen bir çınlama sesinin duyulması durumudur. Tinnitus çınlaması yaşayan kişiler genellikle duydukları sesi çınlama, uğultu, hışırtı, cıvıltı ve tıslama olarak ifade ederler. Devamını Oku..

Yaşlı kadın ayna karşısında işitme cihazını takıyor

İşitme Cihazı Kullanmanın Önemi

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre insanların %10’u işitme kaybına sahip olduğunu biliyor veya işitme kaybı endişesi taşıyorken yalnızca %3’lük bir kısmı işitme cihazı kullanıyor. Müdahale edilmeyen işitme kaybının insanlarla iletişim ve genel hayat kalitesi üzerindeki olumsuz etkisi Devamını Oku..

Devamını okumak istediğiniz yazıya tıklayın.

7/24 İrtibat


Bizi 7 gün 24 saat boyunca arayabilir veya WhatsApp uygulaması üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.

SGK Sorgulama


İşitme cihazları ve pilleri için SGK Katkı Payı hakkına sahip misiniz?

Ücretsiz İşitme Testi


AHENK İşitme Merkezleri'nde ücretsiz işitme testine katılmak ister misiniz?

Evde Hizmet İmkanı


Cihaz uygulama, kalıp, ayar ve bakım gibi işlemleri evinizde gerçekleştirebiliyoruz. Evde hizmet almak için AHENK İşitme Merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Şubeler