İşitme Kaybına Engel Olmak


İşitme kaybının genetik ve ani travmalar gibi engellenemez sebebleri olsa da diğer bazı faktörlere bağlı oluşan işitme kaybına engel olmak mümkündür.

İşitme kaybının en yaygın sebeplerinden bir tanesi gürültülü ortamlarda sıkça bulunmak yüksek şiddetli seslere maruz kalmak. Özellikle 85 desibel (dB) ve üzerinde şiddete sahip seslere marız kalmak geçici veya kalıcı işitme kaybına sebep olabilir. Bu yüzden ev, iş ve okul gibi uzun zaman geçirilen ortamlarda yüksek şiddetli seslerden mümkün olduğunca kaçınmak işitme kaybına engel olmanın en temel adımıdır. 

İnşaat işçileri işitme kaybına karşı kulaklarını koruyor

Kimi durumlarda 85 dB şiddet seviyesine ulaşmasa bile gün boyu sürekli olarak devam eden, trafik, makina, motor, uçak, silah, alarm ve müzik sesleri de tehdit oluşturabilmektedir. Çünkü bu ortamlarda genellikle bağırarak konuşulur ve insanların dikkatini çekmek için yüksek şiddetli sesler çıkarılır. Bu yüzden bulunulan ortam değerlendirilirken hem sürekli mevcut olan sesleri hem de ara sıra çıkan sesleri dikkate almak gerekir. Çok yüksek şiddete bir sese birkaç saniyeliğine anlık olarak maruz kalmak bile işitme kaybına sebep olabilir.

Havan tüfeği ateşleyen askerler kulaklarını koruyor

İşitme kaybına engel olmanın en doğru yolu yüksek şiddetli ve gürültülü seslerden kaçınmak ve bu seslere karşı koruyucu önlem almaktır. Yüksek şiddetli sese sürekli maruz kalınan gürültülü ortamlarda koruyucu kulaklıklar kullanılmalıdır. Düşük şiddette de olsa sürekli gürültünün bulunduğu ortamlarda ses şiddetini ölçen cihazları bulundurmak da alınabilecek önlemler arasındadır. Gürültülü iş ortamında çevremizde bulunan kişileri, çalışma arkadaşlarını ve yöneticileri işitme kaybı ve yüksek şiddetli seslerin işitme kaybına olan etkisi konusunda bilgilendirmek işitme kaybına engel olmak için alınması gereken bir önlemdir.

Testere ile çalışan bahçivan kulaklarını koruyor

Son güncelleme tarihi: Ocak, 2020

İlgili Yazılar


Saf Ses Odyometrisi Odyoloji Testi Raporu

İşitme Testi Raporu Nasıl Okunur?

İşitme sağlığınızı test etmek için işitme testine katıldınız ve odyoloji uzmanı test raporunuzu size yüzeysel olarak açıkladı. Ancak işitme testi raporunuzu daha detaylı bir şekilde anlamak istiyorsanız bu yazıda bir işitme testi raporunu nasıl okunduğunu öğrenebilirsiniz. Devamını Oku..

Yaşlı kadın ayna karşısında işitme cihazını takıyor

İşitme Cihazı Kullanmanın Önemi

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre insanların %10’u işitme kaybına sahip olduğunu biliyor veya işitme kaybı endişesi taşıyorken yalnızca %3’lük bir kısmı işitme cihazı kullanıyor. Müdahale edilmeyen işitme kaybının insanlarla iletişim ve genel hayat kalitesi üzerindeki olumsuz etkisi Devamını Oku..

İşitme kaybı yaşayan orta yaşlı adam duyma zorluğu çekiyor

İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?

İşitme kaybına sahip olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu bir odyoloji uzmanının (odyolog veya odyometrist) gözetiminde muayene olmak ve işitme testine katılmaktır. Muayene olmadan önce ise kendi işitme sağlığınızı test etmek için şu soruları cevaplayabilirsiniz: Devamını Oku..

İşitme kaybı yaşayan yaşlı adam

İşitme Kaybı Sebepleri ve Belirtileri

İşitme kaybı normalde sağlıklı bir insanın duyulabildiği bazı seslere karşı işitme hassasiyetinin azalması olarak tanımlanır. Başka bir açıdan ise işitme kaybı kulaktaki yapısal bozulmaların insan beyninin sesleri farketme ve birbirinden ayırt etme kabiliyetinin azaltması olarak da açıklanabilir. Devamını Oku..

Devamını okumak istediğiniz yazıya tıklayın.

İlgili Yazı Kategorileri


7/24 İrtibat


Bizi 7 gün 24 saat boyunca arayabilir veya WhatsApp uygulaması üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.

SGK Sorgulama


İşitme cihazları ve pilleri için SGK Katkı Payı hakkına sahip misiniz?

Ücretsiz İşitme Testi


AHENK İşitme Merkezleri'nde ücretsiz işitme testine katılmak ister misiniz?

Evde Hizmet İmkanı


Cihaz uygulama, kalıp, ayar ve bakım gibi işlemleri evinizde gerçekleştirebiliyoruz. Evde hizmet almak için AHENK İşitme Merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Şubeler