İşitme Testi


Saf Ses Odyometrisi Testi

(İşitme testi sırasında)

Tıbbi literatürdeki adı Saf Ses Odyometresi olan işitme testi, sağlık kuruluşları ve seçkin işitme merkezlerinde uygulanan en temel işitme muayenesidir. Kişinin her bir kulağının farklı frekans aralıklarındaki işitme kaybı eşiği, derecesi ve tipinin belirlenmesi amacıyla yapılır. Odyolog veya odyometristler tarafından özel ekipmanlar ile gerçekleştirilen kısa bir işlemdir. Test sonucunda işitme cihazı uygulamalarında kullanılacak işitme kaybı raporu hazırlanır.

Önemli Not: İşitme testi yapılacak kişinin test boyunca testi uygulayan sağlık personeli ile iletişim halinde olması gerektiği için işitme testi yalnızca 6 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilmektedir.

Ücretsiz İşitme Testi


İşitme testi hizmeti veren AHENK İşitme Merkezleri şubelerinde ücretsiz işitme testine katılabilirsiniz. Randevu almak için lütfen işitme testi hizmeti veren şubeler ile irtibata geçiniz.

Önemli Not: Yapılacak test ve sonucu tam teşekküllü olmasına karşın özel işitme merkezlerinden alacağınız işitme testi raporlarının resmi geçerliliği bulunmamaktadır. İşitme cihazı satın alırken SGK Katkı Payı'ndan yararlanmak için hastane veya yetkili kamu sağlık kuruluşlarından alınmış rapor gerekmektedir.

İşitme Testi Yapılan AHENK Şubeleri

(3)

Tüm şubeleri haritada göster ×

Şube detaylarını görüntülemek için tıklayın.

İşitme Testi Kategorisindeki Yazılar


Saf Ses Odyometrisi Odyoloji Testi Raporu

İşitme Testi Raporu Nasıl Okunur?

İşitme sağlığınızı test etmek için işitme testine katıldınız ve odyoloji uzmanı test raporunuzu size yüzeysel olarak açıkladı. Ancak işitme testi raporunuzu daha detaylı bir şekilde anlamak istiyorsanız bu yazıda bir işitme testi raporunu nasıl okunduğunu öğrenebilirsiniz. Devamını Oku..

İşitme kaybı yaşayan orta yaşlı adam duyma zorluğu çekiyor

İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?

İşitme kaybına sahip olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu bir odyoloji uzmanının (odyolog veya odyometrist) gözetiminde muayene olmak ve işitme testine katılmaktır. Muayene olmadan önce ise kendi işitme sağlığınızı test etmek için şu soruları cevaplayabilirsiniz: Devamını Oku..

Devamını okumak için yazıya tıklayın.

7/24 İrtibat


Bizi 7 gün 24 saat boyunca arayabilir veya WhatsApp uygulaması üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.

SGK Sorgulama


İşitme cihazları ve pilleri için SGK Katkı Payı hakkına sahip misiniz?

Ücretsiz İşitme Testi


AHENK İşitme Merkezleri'nde ücretsiz işitme testine katılmak ister misiniz?

Evde Hizmet İmkanı


Cihaz uygulama, kalıp, ayar ve bakım gibi işlemleri evinizde gerçekleştirebiliyoruz. Evde hizmet almak için AHENK İşitme Merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Şubeler