İşitme Cihazı Pilleri


İşitme cihazları pil ile çalışan elektronik cihazlardır. Günümüzde şarj edilebilir işitme cihazları mevcut olmasına rağmen şarj edilemeyen işitme cihazları hala ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Şarj edilemeyen işitme cihazlarının pilleri tek kullanımlık çinko-hava düğme pilleridir. Çinko-hava işitme cihazı pilleri kişinin kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 1-2 haftalık periyodik aralıklarla değiştirilmelidir.

Türkiye’de 4 farklı tipte işitme cihazı pilleri kullanılmaktadır. Farklı boyutta ve özelliklere sahip her pil tipi bir numara ve renk ile ifade edilir. Pil tiplerini boyutlarına ve pil ömürlerine göre küçükten büyüğe şu şekilde sıralanır:

 • No. 10: (Sarı)
  Kanal içi (ITC) işitme cihazları için
 • No. 312: (Kahverengi)
  Kulak içi (ITC), kulak içi ahizeli (RITE) ve küçük kulak arkası (mini BTE) işitme cihazları için
 • No. 13: (Turuncu)
  Kulak arkası (BTE) ve kulak içi (ITE) işitme cihazları için
 • No. 675: (Mavi)
  Yüksek performanslı kulak arkası (BTE) işitme cihazları ve koklear implantlar için

Çinko-hava pilleri ismini hava ile aktif olma özelliğinden alır. Çinko-hava işitme cihazı pilleri üzerinde bulunan yapışkan şeritler pilin pasif durumda tutarak enerji kaybetmesine engel olur. İşitme cihazı pilleri bu şekilde oda sıcaklığında 4 yıla kadar saklanabilir.

Yapışkan şeridi çıkarılan çinko-hava pilleri aktif duruma geçmiş olur. Bu durumda piller cihaza takılıp kullanılması dahi enerji kaybeder. Bu nedenle işitme cihazları yapışkan şeritleri çıkarılmadan saklanmalıdır. Maksimum performans için çinko-hava pillerinin yapışkan çıkarıldıktan 1 dakika sonra cihaza takılması tavsiye edilir.

7/24 İrtibat


Bizi 7 gün 24 saat boyunca arayabilir veya WhatsApp uygulaması üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.

SGK Sorgulama


İşitme cihazları ve pilleri için SGK Katkı Payı hakkına sahip misiniz?

Ücretsiz İşitme Testi


AHENK İşitme Merkezleri'nde ücretsiz işitme testine katılmak ister misiniz?

Evde Hizmet İmkanı


Cihaz uygulama, kalıp, ayar ve bakım gibi işlemleri evinizde gerçekleştirebiliyoruz. Evde hizmet almak için AHENK İşitme Merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Şubeler