İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?


İşitme kaybına sahip olup olmadığımızı anlamanın en kesin yolu bir odyoloji uzmanının (odyolog veya odyometrist) gözetiminde muayene olmak ve işitme testine katılmaktır.

Muayene olmadan önce ise kendi işitme sağlığınızı test etmek için şu soruları cevaplayabilirsiniz:

İşitme Kaybı Analiz Soruları

Kulaklarınızda veya başınızda ortamda bulunmayan bir çınlama sesi duyuyor musunuz?

Cevabınız evet ise yaşadığınız çınlamanın adı tinnitus. Tinnitus işitme kaybı ile ilişkisi olan bir rahatsızlık.

Normalde tinnitus yalnızca işitme kaybı ile ilişki kurulan bir rahatsızlık. Ancak kulak çınlamanız bir başka sağlık sorunundan veya kullandığınız bir ilaçtan da kaynaklanıyor olabilir. En yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Konuşmaları zaman zaman geveleme veya mırıldanma olarak duyuyor musunuz?

Bu tipik bir işitme kaybı belirtisi. İşitme kaybı olan kişiler bazı konuşma seslerini diğer seslere göre daha zor duyar. Bu da kulağınıza geveleme veya mırıldanma şeklinde duyulabilir.

Bir kulağınızın diğer kulağınızdan daha iyi duyduğunu hissediyor musunuz?

Sağlıklı işitmede iki kulak aynı keskinlikte duyar. Eğer bir kulağınızın diğer kulağınızdan daha iyi duyduğunu düşünüyorsanız bu en az bir kulağınızda işitme kaybı olduğuna işarettir.

Tek taraflı işitme kaybı başka hastalıkların işareti olabilir. En yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olmanızı tavsiye ederiz.

İşitmenizde zaman zaman geçici değişiklikler hissediyor musunuz?

Sağlıklı bireylerde işitme seviyesi gün içerisinde veya yorgunluk gibi faktörlere bağlı olarak değişmez. Eğer işitme kabiliyetinizde anlık veya dönemsel değişiklikler hissediyorsanız bu işitme kaybı riskine işarettir. İşitmenizdeki değişikliklerin kalıcı olmaması için en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Ailenizde işitme kaybı yaşamış bireyler var mı?

Bazı işitme kaybı tipleri genetik sebeplerden kaynaklanmaktadır ve kalıtsal olarak sonraki nesillere aktarılmaktadır. Eğer yakın aile bireylerinizde işitme kaybı olan kişiler var ise işitme kaybı yaşama riskiniz yüksektir. İşitme kaybı endişesi oluşturabilecek belitiler gördüğünüzde bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Genel anlamda sağlığınız yerinde mi?

Kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı (diyabet), tiroid hastalıkları ve düzenli olarak kullanılan ilaçlar geçici veya kalıcı işitme kaybına sebep olabilir.

Yaşınız 50 veya üzeri mi?

50 yaş ve üzeri bireylerde az miktarda da olsa işitme kaybı olma ihtimali oldukça yüksek. Etkileri zamanla artan işitme kaybını farketmek oldukça zor olduğu için düzenli olarak muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Tekrar altınız çizmek isteriz ki işitme kaybını kesin bir şekilde teşhis etmenin tek yolu odyoloji muayenesi ve işitme testine katılmaktır. İşitme testi özel ve kamu sağlık kuruluşlarında yaygın bir şekilde uygulanan zahmetsiz ve kısa süren bir tetkiktir. Herkesin endişe durumunda acilen ve normal şartlarda da düzenli olarak kontrol amaçlı işitme testi olmanızı tavsiye ederiz.


Son güncelleme tarihi: Ocak, 2020

İlgili Yazılar


Saf Ses Odyometrisi Odyoloji Testi Raporu

İşitme Testi Raporu Nasıl Okunur?

İşitme sağlığınızı test etmek için işitme testine katıldınız ve odyoloji uzmanı test raporunuzu size yüzeysel olarak açıkladı. Ancak işitme testi raporunuzu daha detaylı bir şekilde anlamak istiyorsanız bu yazıda bir işitme testi raporunu nasıl okunduğunu öğrenebilirsiniz. Devamını Oku..

Gürültülü İş Ortamında Kulak Koruması

İşitme Kaybına Engel Olmak

İşitme kaybının genetik ve ani travmalar gibi engellenemez sebebleri olsa da diğer bazı faktörlere bağlı oluşan işitme kaybına engel olmak mümkündür. İşitme kaybının en yaygın sebeplerinden bir tanesi Devamını Oku..

Yaşlı kadın ayna karşısında işitme cihazını takıyor

İşitme Cihazı Kullanmanın Önemi

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre insanların %10’u işitme kaybına sahip olduğunu biliyor veya işitme kaybı endişesi taşıyorken yalnızca %3’lük bir kısmı işitme cihazı kullanıyor. Müdahale edilmeyen işitme kaybının insanlarla iletişim ve genel hayat kalitesi üzerindeki olumsuz etkisi Devamını Oku..

İşitme kaybı yaşayan yaşlı adam

İşitme Kaybı Sebepleri ve Belirtileri

İşitme kaybı normalde sağlıklı bir insanın duyulabildiği bazı seslere karşı işitme hassasiyetinin azalması olarak tanımlanır. Başka bir açıdan ise işitme kaybı kulaktaki yapısal bozulmaların insan beyninin sesleri farketme ve birbirinden ayırt etme kabiliyetinin azaltması olarak da açıklanabilir. Devamını Oku..

Devamını okumak istediğiniz yazıya tıklayın.

İlgili Yazı Kategorileri


7/24 İrtibat


Bizi 7 gün 24 saat boyunca arayabilir veya WhatsApp uygulaması üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.

SGK Sorgulama


İşitme cihazları ve pilleri için SGK Katkı Payı hakkına sahip misiniz?

Ücretsiz İşitme Testi


AHENK İşitme Merkezleri'nde ücretsiz işitme testine katılmak ister misiniz?

Evde Hizmet İmkanı


Cihaz uygulama, kalıp, ayar ve bakım gibi işlemleri evinizde gerçekleştirebiliyoruz. Evde hizmet almak için AHENK İşitme Merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Şubeler